Zelenszkij meghívta Orbánt az ukrán békecsúcsra
Bár Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke túl sok konkrétumot nem árult el Orbán és Zelenszkij telefonbeszélgetéséről, az ukrán elnök ezt megtette, az X-en posztolt róla.
Bár Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke túl sok konkrétumot nem árult el Orbán és Zelenszkij telefonbeszélgetéséről, az ukrán elnök ezt megtette, az X-en posztolt róla.
Az uniós nagykövetek elvi megállapodásra jutottak azzal kapcsolatban, hogy az EU-ban befagyasztott orosz vagyonból származó nyereséget Ukrajna kaphatja meg. A pénzt az ukránok újjáépítésre és fegyvervásárlásra is fordíthatják.
Az Európai Bizottság javaslata szerint be kéne tiltani az orosz LNG EU-s kikötőkből való továbbhajóztatását, célponttá válna három új orosz LNG-létesítmény, az uniós tagállamok viszont saját felhasználásra továbbra is vehetnék a cseppfolyós gázt Oroszországtól. A tervek tabut döntenek, de még így is viszonylag puhának tűnnek, pedig, ha bekerülnek a most tárgyalt, 14. szankciós csomagba, komoly következményekkel járhatnak az orosz gazdaságra.
Az Európai Unió a minél nagyobb adatbiztonság felé terelné a vállalatokat, amit a NIS2 nevű irányelvvel kíván megtenni. Ha célt ér vele, az megnehezítheti a kibertámadásokat végrehajtó hackerek dolgát.
A tizennegyedik szankciós csomag részeként.
A költségvetési többlet is gondokat okozhat: Írország nem tudja eldönteni, hogyan költse el a multinacionális cégek által befizetett hatalmas mennyiségű adót.
Az Európai Unió egykori bővítési biztosa, Günter Verheugen szerint a közösség a mai állapotában nem lenne képes a húsz évvel ezelőtti, tíz országot magába foglaló bővítést ilyen gyorsan végrehajtani. Szerinte Ukrajna uniós csatlakozása nem reális, és az Ukrajna-kérdést csak Oroszország bevonásával lehet rendezni. Viszont ahogy szerinte a lengyelek is képesek voltak megvédeni a demokráciájukat, ez Magyarországon is sikerülhet. A Deutsche Welle interjúja.
Visszafizetést nem vár el az EU, de reformokat igen a bejrúti vezetéstől.
A magyar EU csatlakozás szimbóluma, a világ egyik legnagyobb homokórája mára szétszerelve, egy raktárban porosodik.
Húsz évvel a magyar csatlakozás után Orbán Viktor azt reméli, jelentős beleszólása lehet az uniós vezetők kiválasztásába, amikor az általa helytartótanácsnak csúfolt Európai Unió egyik irányítója lesz. Csakhogy az EU az idén szorosabbra zárhat, mint azt a magyar kormányfő szeretné.
Magyarország húsz évvel ezelőtt, 2004. május 1-jén csatlakozott az Európai Unióhoz. Az akkori miniszterelnök, Medgyessy Péter az Indexnek elmondta, mik voltak a várakozásai, illúziói az országnak, hogy látja a mai Európai Uniót, az uniós vezetés és a kormány kapcsolatát és Európa jövőjét.
Harminc éve egyszer elmentem a kontinens másik végébe, azóta onnan keresem Európát.
Mennyire volt sikeres a magyar integráció – és miért kevésbé, mint a lengyel vagy a balti? Hogyan tette maga Orbán Viktor politikai szövetséggé az egyébként főként gazdasági uniót? Sikeres volt-e a keleti bővítés és van-e kitörés a félperifériából? Közéleti podcastunkban ezt értékeltük.
Magyarország uniós tagságának 20. évfordulóján az Európai Bizottság elnöke emlékeztette a magyarokat, hogy a beruházások nagy része EU-s forrásból valósult meg, az Európai Tanács elnöke szerint pedig a 2004-es tagfelvétel nélkül ma ismét vasfüggöny lenne Európa közepén.
Mai árfolyamon közel 26 ezer milliárd forint a tiszta nyeresége Magyarországnak azzal, hogy 2004-ben EU-tag lett. Tényleg fejlődtünk is az elmúlt húsz évben a történelmi szintű pénzesőnek hála, azonban sokkal rosszabbul éltünk az eséllyel, mint bármelyik másik ország a környékünkről, úgyhogy szép lassan elhúz tőlünk Közép-Európa és utolér Bulgária. Megnéztük, mi az EU-tagságunk első húsz évének mérlege a gazdaságban.
A dokumentum kincstári optimizmust tükröz, a tárca szerint az eddigi intézkedésekkel a korábban már ismertetett számok tarthatók lesznek.
Az iPhone-ok után az iPadek operációs rendszerét is meg kell nyitnia az Apple-nek. Ez sokkal fontosabb változást hozhat, mint elsőre tűnik.
A területfejlesztési miniszter szerint Magyarország lendületesen zárkózik fel, a cél az, hogy 2030-ra az EU egyik legélhetőbb állama legyen. Valójában a leszakadás folyamatos, a tavalyi infláció különösen mélyre taszította a magyar háztartások fizetésének értékét, életszínvonalát.
Brüsszel épp akkor akar lecsapni a kínai exportra, amikor Hszi Csin-ping Európába látogat. Az EU azonban másképp képzeli a kereskedelmi kapcsolatokat, mint az USA, nyílt háborút a tagországok sem szeretnének.